Jak si ušetřit na soukromou rentu 20 000 Kč

Jak si ušetřit na soukromou rentu 20 000 Kč

Cíle pana Honzy v důchodu

V důchodu by chtěl měsíčně pobírat rentu 30 000 Kč, aby mohl pravidelně cestovat a užívat si života. Předpokládá, že stát mu část důchodu vyplatí, ale spoléhat se na to příliš nechce. Zároveň počítá s těmito parametry:

  • pravidelné vyplácení renty
  • kalkulovat s průměrnou délkou dožití (v roce 2050 je to 85 let)

O klientovi

Honza (33) pracuje jako obchodní zástupce s potravinovými doplňky. Má manželku a dvě děti ve věku 3 a 5 let. Dále má hypotéku na byt ve výši 2 Mio. Kč, kterou hodlá splatit v následujících 15 letech. Klient si pravidelně dopřává jednu letní a jednu zimní dovolenou. Svým dětem spoří na studia nebo na start do života. Každých 5-7 let obnovuje rodinný vozový park. Příjem obou partnerů je nad průměrem ČR. 

Penzijní fondy s garancí státu, které nevydělávají

Pan Honza byl překvapený, jak penzijní připojištění málo vydělává (konzervativní fondy 0,2-0,3 % ročně). Pokud by pokračoval v této strategii, dlouhodobě by o své peníze vlivem inflace přicházel. Tuto ztrátu by nevykompenzoval ani státní příspěvek. 
„Moje představa je, že si budu odkládat s výnosem kolem 4-6 % ročně,“ říkal pan Honza. „Hledal jsem sám nějaké možnosti investic, ale trh je příliš veliký a nevyznám se v tom.“, doplňuje poté.
Když jsem mu ukázal, kam investuju já, neváhal a skočil po tom.

Navržené řešení

Klient požadoval jednoduché portfolio, na které by měl kdykoliv náhled a pokud by bylo potřeba, mohl by prostředky použít. Nakonec se rozhodl pro jednoduchou smlouvu od investiční společnosti Conseq se dvěma akciovými fondy. „Protože se pohybuji v oblasti potravinových doplňků, chtěl jsem něco z oboru, k čemu mám blízko,“ prohlásil klient. 

Investice do otevřených podílových fondů

Klient si bude chtít vyplácet soukromou rentu do svých 85 let. Ročně potřebuje 240 000 Kč. Na 15 let stačí naspořit 2,8 Mio. Kč, protože počítáme, že ve fázi renty bude zhodnocení kolem 3 % p.a.
Aby za 35 let naspořil výše uvedenou částku, stačí odkládat pravidelně každý měsíc 2 000 Kč. V kalkulaci je započítán i státní důchod ve výši 10 000 Kč. Toto je černý scénář, kdy počítáme, že se neprovede státní reforma důchodového systému. Lidí v důchodu bude přibývat a vlivem délky dožití bude potřeba vyplácet důchody více lidem.

Pojďme se potkat osobně

left
right

Náš pracovní kolektiv

Kontakty