Středa 3. 6. 2020 se zapíše do mého životopisu zlatým písmem

Středa 3. 6. 2020 se zapíše do mého životopisu zlatým písmem

Je to den, kdy jsem absolvoval jednu z nejtěžších zkoušek v životě. Zkoušku EFA – European Financial Advisor. Tento titul mohu používat za svým jménem. Možná si řeknete, že titul není všechno. A máte pravdu, to už je jen ta třešnička na dortu, protože víc vám dají přednášky a samostudium. Závěrečná zkouška slouží už jen k setřídění informací a urovnání myšlenek. Rád bych se s vámi na následujících řádcích podělil o to, co mi celé studium dalo.

Co je to EFA

EFA je dosud nejvyšší dosažitelná kvalifikace v oblasti finančního plánování v ČR. Složením zkoušky a pravidelným následným vzděláváním si poradci udržují vysoký standard poradenské expertízy, kde je KLIENT a POCTIVÉ řemeslo finančního poradce na prvním místě. Tuto kvalifikaci má v tuto chvíli něco přes 300 poradců v ČR.

Jak jsem se dostal ke studiu?

Ke studiu jsem se rozhodl díky kolegovi z kanceláře, který celý přípravný kurz absolvoval rok přede mnou. Vyprávěl mi zážitky z přednášek, zkušenosti ostatních poradců a půjčil mi svoje studijní materiály. To rozhodlo, protože ve skriptech bylo spoustu zajímavých věcí, o kterých jsem věděl, že existují, nebo jsme je brali na vysoké škole (jako např. makroekonomii).

Kurz začal v říjnu 2019 a konal se vždy jednou za měsíc, 2 dny v kuse. Po každém dvoudni jsem odjížděl plný informací, ale zároveň hodně vyčerpaný. Takhle to pokračovalo až do března, kdy přišly restrikce kvůli koronaviru, kvůli kterým jsme se přesunuli do online prostředí.

V květnu jsme si už mohli užít závěrečný trénink a zkoušku na nečisto. Zhruba od poloviny května jsem se intenzivně začal připravovat na zkoušku. Představte si to zhruba tak, že máte v hlavě spoustu informací, víte, že tam někde jsou, ale nevíte kde, a jaké mají souvislosti. 

Přirovnal bych to ke generálnímu úklidu, kdy všechno vyndáte ze všech šuplíků a naházíte to na jednu hromadu uprostřed pokoje. A pak jednotlivé věci vkládáte zpět do jednotlivých poliček.


Zhruba dva dny před zkouškou už jsem měl v hlavě uklizeno a věřil jsem si, že zkoušku zvládnu. Zrádnost této zkoušky spočívá v tom, že dostáváte záporné body za špatnou odpověď. Takže nemůžete spoléhat na metodu Sazka/Sportka. Otázky předem známé nejsou, pouze okruhy. Mohou se vás zeptat na cokoliv, co je v doporučené literatuře. Přípravný kurz vás k tomu navede, ale rovnou vám řeknou, že tam bude několik otázek, které vás mohou překvapit. A tak se i stalo, po otevření zkušebního archu jsem u prvních 5 otázek vůbec netušil, jaká je správná odpověď.

Naštěstí času bylo dost, takže se k otázkám dalo vrátit, zamyslet se a odpověď vyvodit. Zvolil jsem postup „na jistotu“. Kde jsem si nebyl odpovědí jistý, tam jsem neodpovídal, kde jsem tipoval mezi dvěma variantami, tam jsem si tipl. Nakonec vyšly 4 chybné odpovědi a 9 nezodpovězených otázek z celkových 50, což vedlo k úspěšnosti 77 %.

Následovala případová studie, na kterou máte dvě hodiny. Dostanete modelový příklad rodiny a máte vypracovat komplexní finanční plán a odhalit chyby. Typicky jsou to špatně nastavené pojistné částky, chybějící pojištění odpovědnosti, investice příliš rizikové nebo naopak příliš konzervativní. Když toto absolvujete, jdete na ústní pohovor, kde probíráte obsah případové studie. Zde záleží na tom, kdo v komisi sedí, jestli poradci z praxe nebo profesoři z vysoké školy, protože každý se ptá na to, v čem je mistr. Jeden po vás chce definici, druhý praktickou ukázku. Já měl štěstí na kolegy z praxe.

Co mi dalo studium EFA

Jak jsem psal výše, je to hlavně všeobecný rozhled v oblasti ekonomie, pochopil jsem souvislosti na finančním trhu a díky finanční matematice jsem pochopil, jak fungují jednotlivé produkty. To bych asi vytyčil jako největší přidanou hodnotu. Během celého studia neprobíráte žádný konkrétní produkt od komerční finanční instituce (banky, pojišťovny, investiční společnosti), ale pouze porovnáváte střeva různých typů produktů.

Také to byla trochu výzva – 15 let po skončení vysoké školy absolvovat náročné studium. Lektoři nám doporučovali učit se na zkoušku 100 hodin. Ani na státnice jsem se neučil takovou dobu. Když ale sečtu veškerý čas, který jsem studiu věnoval, dostanu se hodně blízko k tomuto číslu.

Čím se odlišuje EFA poradce od „běžného“ poradce a proč spolupracovat s někým, kdo má vystudovanou EFA

Finanční poradenství v České republice ještě do nedávna žilo ze skandálů velkých poradenských společností a finančním poradcům se dávaly nálepky podvodníků, kteří chtějí jen vydělat. Tento stav naštěstí díky regulacím ze strany státu už pomalu přestává být realitou. 

Zkušený EFA poradce vám nebude za každou cenu prodávat něco jen kvůli tomu, aby na vás vydělal. Mezi klientem a poradcem to musí být Win-Win a etický kodex, který poradce podepisuje, tomu jen napomůže. Kdybych měl parafrázovat slavný československý seriál Nemocnice na kraji města, v každém oboru jsou Sovové, ale i Cvachové. A když půjdete za někým, kdo má vystudovanou EFU, máte velkou pravděpodobnost, která hraničí téměř s jistotou, že na Cvacha nenarazíte.

Už v průběhu kurzu mě začali mí klienti brát jako mnohem většího odborníka. Díky mým novým znalostem se mi nebáli svěřit větší sumy peněz. Protože mají jistotu, že jim poskytuji nezávislý pohled a stojím na jejich straně. Moje přidaná hodnota je, že dokážu vést a vzdělávat své klienty v oblasti financí. Většině z nich ani nemusím vysvětlovat rozdíl mezi mnou a konkurencí, protože to vidí přímo sami u sebe. Sám se chci neustále vzdělávat a mít před konkurencí náskok, aby mí klienti i nadále mohli říkat, že se o ně stará skutečný profesionál.

Pojďme se potkat osobně

left
right

Náš pracovní kolektiv

Kontakty