Obhospodařování majetku

Obhospodařování majetku

V dnešní nejisté době je potřeba ochránit majetek mnohem naléhavější než jindy. Díky nové investiční platformě Edward přecházím od zprostředkování investic k jejich efektivnímu spravování. Jak funguje tato platforma, vám vysvětlí následující řádky.

Co znamená obhospodařování majetku

Máte vybudovaný nějaký majetek? Například uložené peníze na spořicím účtu, naspořené prostředky ve stavebním spoření, důchodovém připojištění, nebo v otevřených podílových fondech? Pokud ano, můžete začít uvažovat o tom, k čemu jednotlivé úspory a investice slouží, kolik vás stojí jednotlivé produkty na poplatcích či jak jsou bezpečné, jak vás ochrání před inflací, či dalšími riziky. Pokud nedokážete odpovědět na výše uvedené otázky, zkuste se zamyslet nad tím, jestli je vaše portfolio produktů optimálně poskládané.

Pokud dojdete k závěru, že netušíte a chtěli byste využít služeb odborníka, čtěte dále. Zaujme-li vás můj přístup, budu rád, když se ozvete.

Jak to funguje?

U svých klientů mám nastaveno, že se sami starají o svůj běžný a spořicí účet. Podívejte se, jak by měly vypadat doporučené úspory na účtech v bankách. Zbytek majetku svěří klienti do mé péče. K tomu máme investiční portál, který se jmenuje Edward a o jeho podrobnostech se dozvíte více v tomto článku. 

Jaká je role poradce?

Podle zákona o obchodování s cennými papíry se jedná o službu „Obhospodařování majetku zákazníka“ včetně investičního poradenství.

Oslovil vás někdy poradce a slíbil vám „plán zdarma“? Nic na světě není zdarma, je potřeba daného poradce zaplatit. On vám vytvoří plán, do kterého schová produkty, podle kterých vás dovede k vašim cílům. Za sjednání produktů dostane provizi, a tím je zaplacen.
Toto je provizní poradenství a nechci tím vůbec říct, že by to bylo něco špatného. Jako v každé branži najdete schopnějšího a méně schopného odborníka, tak i mezi provizními poradci jich je hodně šikovných, vzdělaných a schopných. Nevýhoda provizního poradenství je v tom, že tito poradci žijí převážně ze sjednání nových produktů, tedy ze vstupních poplatků. A tato situace bude z dlouhodobého hlediska docela náročná, protože poradce nutí k hledání stále nových a nových klientů, aby se na trhu uživili.

U mě je situace jiná, služba je zpoplatněná. Velká výhoda je, že je transparentně dáno, kolik daná služba stojí, kolik přesně platíte poradci a kolik platíte investičnímu portálu. U otevřených podílových fondů ještě do nedávna klientovi nebylo sděleno, kolik prostředků jde z klientovy investice přímo zprostředkovateli, nyní to již investiční společnosti ukazují na výpisech. Ale u otevřených podílových fondů jsou poplatky, o kterých kolikrát ani poradce nemá tušení, natož aby je znal klient. O cenové politice Edwarda se dozvíte níže.

A tím se dostávám k tomu, jaká je moje role, jakožto poradce. Hlavní role je anglicky řečeno „behaviour manager“, nebo-li manažer chování. Já se dostávám do role kouče a mým úkolem primárně je udržet klientovy emoce během výkyvů na trhu. Téma emoce v investování je na samotný podcast či článek. Jako poradce mám poradní hlas, např. když trhy padají, tak klientovi správně poradit, jak se v dané chvíli zachovat. Jestli nakoupit, nebo počkat, ale pokud peníze nepotřebuje, tak nepanikařit a zbytečně nevyprodávat portfolio a realizovat tak ztrátu.

Na začátku nastavím s klienty plán a cíle, kterých chtějí dosáhnout. Hlavní a nejdůležitější cíl je z mého pohledu soukromá renta, která by neměla chybět v žádném pořádném finančním plánu. S prodlužováním věku dožití díky moderní medicíně je potřeba počítat s tím, že tu na světě můžeme být mnohem delší dobu, než si dovedeme představit. 
Další cíle jsou krátkodobější – může se jednat o spoření pro děti na školu nebo do života, na nové auto, rekonstrukci domu, či větší dovolenou. A toto vše do plánu zanesu a na servisních schůzkách s klienty řešíme, jestli se k cíli blížíme nebo se odchylujeme od kurzu. Možná si řeknete, ale tohle může řešit i poradce provizní. Může, ale jeho primární motivace je přijít na servisní schůzku a nabídnout vám další produkt. U mě taková situace není, protože jsem pravidelně placen měsíční částkou, takže není důvod za každou cenu něco uzavírat.

Dalším úkolem je udržovat disciplínu klienta. Co si pod tím představit? Soused si koupí cihlu zlata a bude vás přesvědčovat, že je to nyní nejlepší investice. Z jeho pohledu a k jeho cílům možná ano, ale z vašeho? Zavoláte mi, řeknete, co chcete a jelikož jsem poradce a mám tudíž poradní hlas (od toho jsem poradce), můžu vás vyzpovídat a zeptat se na důvody a cíle, proč tuto investici chcete. Samozřejmě finální slovo máte vy, ale já funguju jako pojistka před zbrklými rozhodnutími. Mechanismus funguje tak, že já jsem ten, kdo zadává příkaz do systému, aby došlo k odkupu, a klient ho podepisuje smskou.

Stejně tak to funguje i obráceně. Když je na trhu nějaká příležitost k nákupu, zavolám klientovi, proberu situaci, připravím příkaz a pošlu mu ho. Takhle jsme s klienty v roce 2020 vydělali na březnovém propadu několik desítek procent.

Nejdůležitější část je, že já jako poradce jsem placen pomocí tzv. success fee – když se investicím daří, mám i já jako poradce bonus, tudíž není v mém zájmu klientovi radit tak, aby prodělával. Mám tedy stejný zájem jako klienty – vydělat.

Proč je ochrana majetku nyní důležitá?

Ekonomická krize

Ekonomická krize je běžnou součástí ekonomických cyklů. Dříve se dala celkem pravidelně předvídat, nyní ji někteří ekonomové předvídali již několik let, ale do krize jsme se dostali až nyní. Jak se vlastně taková krize pozná? Obecně klesne poptávka po službách a po zboží. Méně se tedy vyrábí, méně se utrácí, a protože není z čeho platit zaměstnance, dojde k propouštění. 

Poslední velká krize tu byla v roce 2008, kdy splaskla tzv. „hypotéční bublina“, kdy spousty Američanů měly hypotéčními úvěry, ale pak nebyli schopni své závazky splácet. Nyní je tato koronakrize způsobena trochu něčím jiným. Státy uměle zastavily ekonomiku různými lockdowny a striktními nařízeními. Jak dlouho se z této krize budeme vzpamatovávat a jestli může dojít i k dalším propadům, to je předmětem diskuzí mezi ekonomy.
Zatím má tvar do písmene V. Došlo k poklesu, ale díky balíčkům a stimulacím od vlád se ekonomiky jednotlivých států rychle zvedly. Může dojít k dalšímu propadu a stejnému zvednutí? Může. A pak by to byla krize ve tvaru W. Ale taky se může stát úplně něco jiného, dojde k propadu a z něj se budou státy dostávat delší dobu. 
Pokud bychom vzali rok 2021 jako začátek, tak by to mohlo být písmeno U (k oživení dojde v řádu roku a víc) nebo nejhorší varianta písmeno L, kdy se budeme vzpamatovávat celou dekádu.
A protože nevíme, jak situace bude vypadat, je potřeba se na ni připravit. A o tom právě celý Edward je. Slouží nejen k tomu, aby vydělal, ale zároveň jsou jednotlivá portfolia postavena i tak, aby chránila před propady, inflací, kolísáním měn atp… 

Dluhový cyklus a záchranné balíčky vlád

Dále můžeme pozorovat, že Spojené Státy Americké pomalu začínají ztrácet svou pozici vedoucí ekonomiky celého světa. Hovoříme o tzv. dluhovém cyklu. Zhruba do 17. století byla na vrcholu Čína za dob dynastie Ming. Pak postupně otěže přebralo nejprve Nizozemsko a Gulden se stal nejsilnější měnou, poté s příchodem průmyslové revoluce šla do popředí Velká Británie se svou Librou a po druhé světové válce se na vrchol dostalo USA. Tyto cykly trvají zhruba 75–100 let a pravidelně se opakují. Spojené státy jsou nyní už těsně za svým vrcholem a vládu postupně bude přebírat Čína a jihovýchodní Asie. A pokud máme tyto informace, bylo by dobré je využít a mít zainvestováno tak, že můžeme být v klidu, ať se děje na trhu cokoliv. Zatím USA drží vyšší dluhy, aby se na této pozici ještě udržely. 
 

Nástroje ochrany majetku

Edward využívá tzv. ETF, neboli Exchange traded funds. Což jsou burzovně obchodovatelné fondy. Jejich výhoda je v nižších nákladech, než běžné otevřené podílové fondy.
ETF máme několik druhů – dluhopisové, akciové, komoditní, zlaté a nemovitostní. Jako úplný základ jsou dluhopisové a akciové. K nim podle teorie portfolia podle p. Markowitze přidáme špetku komodit včetně zlata, a tím dosáhneme stejného zisku, ale mnohem více snížíme riziko.
 

Edward používá tzv. modelová portfolia, která jsou doporučená investiční radou 15 finančních analytiků. Portfolií je celkem 10, kde číslo 1 je jen hotovost (spořící účet) a číslo 10 jsou čistě akciová ETF. Ostatní je rozloženo v poměru dluhopisové a akciové ETF. Čím vyšší číslo, tím větší podíl akciových ETF.
Na začátku, když s klientem tvořím finanční plán, vyplníme spolu tzv. investiční dotazník, ze kterého se dozvím zkušenosti klienta s investováním a jeho vztah k riziku. Tzn. kolik chce vydělat, ale jaký výkyv např. je ochoten tolerovat. Na základě toho spolu vybereme jednotlivá portfolia. 

Výhody investiční platformy Edward

Flexibilita ovládání – jak jsem již psal, vše se dá ovládat na dálku pomocí příkazů, které přijdou mailem a podepisují se smskou. Což je v době lockdownů velká výhoda, protože není nutné se s klienty scházet osobně a vše se dá domluvit online.
 

Promyšlené investice, které se doplňují – neboli tzv. bucketing portfolio
K dosažení jednotlivých cílů používáme tzv. kyblíky. 
Jsou celkem tři:

1.    je na cíle od 1 do 3 let
2.    od 4 do 9 let 
3.    je na 10 let a více 

Každý je jinak rizikový a plní jinou funkci. Nejrizikovější plní funkci tvorby majetku, kdežto prostřední slouží např. k ochraně před inflací. Jak se blíží jednotlivé cíle, dochází k přelévání prostředků mezi jednotlivými kyblíky. 
Krásně se tedy doplňují a celé portfolio funguje jako celek. Nejedná se o náhodně poskládané produkty za celý život, kde každý dělá trochu něco jiného, kolikrát ani klient neví, k čemu má daný produkt uzavřen, ale má ho, protože mu ho někdo vnutil. Představte si to jako, když jedete na olympiádu s hokejovým týmem a všichni jsou tam hokejisté – to je Edward. Kdežto pokud máte poskládané náhodné produkty, tak sice jedete hrát hokej, ale v týmu máte tenistu, plavce a maratonce. Všichni jsou sice aktivní sportovci, ale hokej nehraje nikdo. 

Poplatky

Jak jsem zmínil v úvodu, tato služba je zpoplatněná. Platí se za tvorbu plánu, což vychází od 20 do 40 000 Kč, to je částka, která platí mé služby, analýzu klientových potřeb, sestavení plánu. Vstupní náklady jsou tedy mnohem nižší než u běžných fondů či investičních certifikátů, které si říkají 2–5 %.
Po otevření účtu klient platí za správu investičního portálu a měsíční poplatek mně (včetně výše uvedeného success fee), jako poradci. Vše je transparentní, je přesně vidět, kolik se za co platí. Skončí vám např. stavební spoření nebo po 15 letech u transformovaných penzijních fondů můžete půlku bezplatně vybrat, či dostanete bonus v práci, tak přesně to můžete vložit do Edwarda.
Díky ETF fondům jsou náklady pro klienta nižší než u běžných otevřených podílových fondů, takže kdybychom měli dva stejné fondy, kdy jeden bude mít nákladovost 3 % a druhý 1,5 % (včetně započítané odměny pro poradce), dostaneme se u investic na mnohem vyšší zhodnocení, které na dlouhém horizontu může udělat až stovky tisíc.
Jako přidanou hodnotu bych viděl i možnost vyplácení pravidelné renty, to ne každý portál umí.

V případě, že vás služba Edwarda zaujala, neváhejte se na mě obrátit a dohodneme se na dalším postupu. 
Jelikož je toto první článek roku 2021, přeji všem čtenářům a posluchačům hlavně hodně zdraví a ať je tento rok mnohem úspěšnější než ten předchozí
 

Pojďme se potkat osobně

left
right

Náš pracovní kolektiv

Kontakty