O čokoládě, kuličkách a penězích

Možná si klepete na čelo a přemýšlíte, co mají kuličky společného s penězma. V následujících řádcích to uvedu na pravou míru.
Můj bratranec Honza se mě ptal, jak funguje investování do podílového fondu.
Nejprve, co to vlastně ten podílový fond je. Jedná se o cenný papír, který si koupíte v domnění, že vám vydělá majlant a za pár let už nebudete chodit do roboty. Vážení, tak takhle to nefunguje.

Co v tom fondu je?

Představte si fond jako čokoládu (nejdřív kuličky, teď čokoláda, co na nás ještě vytáhne). Každý čtvereček celé té tabulky jsou jednotlivé firmy, které do toho fondu patří. Nejčastěji to jsou dluhopisy (firemní i státní) nebo akcie firem (detailní rozdělení je na samostatný článek). Každá tato firma je v té čokoládě zastoupena nějakým dílem – od desetin procenta po jednotky procent. Některé čtverečky jsou větší, jiné menší.
Příklad uvedu na akciích, jejichž hodnota se mění každou chvíli a fond se v pravidelných intervalech přepočítává, čímž se určuje denní hodnota celé čokolády.
A zde právě přišla ta Honzova otázka:

„Kde se generuje ten zisk?“

Představte si, že si koupíte za 1000 Kč 800 jednotek podílového listu (od malé části čokolády až po několiik čokolád), protože hodnota jedné jednotky je k aktuálnímu dni 1,25 Kč. A takto nakupujete několik let každý měsíc. Když ceny stoupají, nakoupíme za stejnou částku méně, když klesají, naopak koupíme více. Jelikož celková ekonomika roste v průměrném tempu cca 7,5% ročně, můžeme říci, že po několika letech budeme v zisku.
Abyste viděli, že vám nekecám, podívejte se na graf níže.

msci_world

By Jashuah – Own work by uploader, data from MSCI Inc., CC BY-SA 3.0, Link

A tady právě Honza prohlásil: „Takže já si každý měsíc koupím pytlík kuliček, ale pokaždý za stejnou cenu dostanu jiný počet.“ Bingo!!! Přesně tak a na konci máš celou skříň plnou kuliček a až bude vhodná doba, kuličky budou drahý, tak je prodáš.

Není všechno zlato, co se třpytí

To zní jako recept na nekonečné bohatství a bezstarostný život. Tak já vám to teď trochu zkazím. Kdybych pouze hlásal samá pozitiva a sociální jistoty, spoustu lidí by se po mě svezlo. Likvidita (tzn. za jak dlouho se k penězům dostanu) je v tomto případě hodně závislá na ekonomickém cyklu. Že se nám střídají fáze, kdy se nám hodně daří s dobou, kdy jde všechno do kopru, je asi známo – poslední krize začala v roce 2008 v USA. Kdo v tu dobu prodával, prodělal, ti, co nakoupili, vydělali. Proto se může stát, že skončíte se spořením, ale protože bude zrovna všechno „dole“, nebude pro vás výhodné všechno prodat. Zde pak jsou dva scénáře
1. prodat a generovat ztrátu nebo nulový zisk
2. počkat, až bude vhodnější doba – to platí, pokud peníze nutně nepotřebuji.

Snad jsem vás příliš neodradil a nepostrašil. S tímto se ale počítá při plánování, takže se dá nastavit investování tak, abychom vydělali.

Co mě na této historce pobavilo nejvíce, když mi po nějaké době řekl, že trvalý příkaz na fondy, který jsem mu doporučil nazval ve svém bankovnictví přízračně „Kuličky“. Zvedlo mi to náladu a celý den jsem se tím bavil.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s